Ja vendimi qe ka mare ministrja e arsimit evis kushi

admin

Ministrja e Arsimit Evis Kushi dha nje informacion lidhur me mënyrën e zhvillimit të mësimit online që do të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Ministrja thekson se mësuesit dhe nxënësit kanë tre alternative në ndihmë të procesit mësimor.Dje morëm një tjetër vendim të rëndësishëm për shkak të përkeqësimit […]

E Fundit !! Temperaturat ekstreme ne greqi izolonj qytetaret

admin

Moti i ftohtë ka përfshirë në dy ditët e fundit edhe Greqinë duke bërë që temperaturat prej rreth 21 gradësh ce’lcius të së premtes të bien nën zero të hënën dhe duke sjellë reshje bore në Athinë. Autoritetet i kanë bërë apel publikut të kufizojë lëvizjet jashtë, me përjashtim të […]

E kotë të nisesh për në Greqi tani, Ja cfare ka ndodhur

admin

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Gjirokastër deklarojnë se për 24 orë, nga data 17 shkurt deri më 18 nuk do të lejohet kalimit në Kakavijë.Autoritetet e Poli-ciisë greke, në bazë të një njoftimi zyrtar që i kanë dërguar Po-licisë Kufitare Kakavije. Sqarojnë se për shkak të grevës që do […]

Ja cfar thot rama per mbylljen e vendit

admin

Prej pak ditësh duke parë trendin e lartë të rasteve pozitive me covid në vend, edhe masat u ashpërsuan. Kryeministri Edi Rama nga Rinasi i pyetur se nëse ashpërsimi i masave akoma më shume , apo vendosja e një karantine lidhet me ditën e zgjedhjeve tha se se kjo nuk […]

Lë pa fjalë meterologia !! Ja cfar thot per motin

admin

Reshjet gjatë fillimit të këtij viti kanë qenë mjaft intensive duke shkaktuar përmb/ ytje në një pjesë të madhe të vendit, sidomos në Ultësirën Perëndimore.Meteorologia Lajda Porja nga Meteoalb theksoi se jemi duke përjetuar një situatë të paz akontë sa i përket intensitetit të reshjeve. Ndër të tjera, ajo tha: […]