Këto Perime Të Zeza Mund Të Duken Të Çuditshme Por Janë Të Shkëlqeshme Për Shëndetin Tuaj – E DINI SI E KAN EMRIN…

admin

‘Trëndafili Indigo’ është një varietet i ri i domates me ngjyrë të çuditshme. Fruti është i zi nga jashtë dhe me lëng vjollcë-kuq nga brenda. Këto ngjyra mund të mos tingëllojnë shumë tërheqëse, por domatet e zeza supozohet të jenë shumë të shijshme, dhe më e rëndësishmja, të pasura me antioksidantë,Indigo Rose është një

ndër-varietet midis domateve të kuqe dhe vjollcë, dhe është ‘superushqimi’ i fundit që doli në treg. Fruti i modifikuar, i seleksionuar nga shkencëtarët në Amerikë, përmban një antioksidant të veçantë të quajtur antocianin. Antocianina është përgjegjëse për luftimin e sëmundjeve si diabeti dhe mbipesha dhe është pigmenti kryesor që i jep domates ngjyrën e saj të purpurt. Dhe kur domatet vjollcë përzihen me ato të kuqe të rregullta, varieteti rezultuese del i zi. Domatet e zeza u seleksionuan për herë të parë nga profesori Jim Myers në Universitetin e Oregonit, gjatë një studimi të diplomuar në lidhje me përfitimet shëndetësore të domateve.

Next Post

Kolegji Zgjedhor jep lajmin e keq për Lulzim Bashën, PD bën lëvizjen e radhës

Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike Marash Logu ka reaguar pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për ankimimet për zgjedhjet e 25 prillit. Logu thotë se betejës së tyre për zbardhjen e masakrës së 25 prillit do ti shkojnë deri në fund. Ai tha se do të përgatisin strategjinë ligjore që do […]