I nxehti afrikan ‘gjunjëzon’ Italinë, ja rekordi që pritet të arrijnë temperaturat

admin

Duke nisur nga sot dhe për të gjithë fundjavën, në Itali pritet një valë e re e të nxehtit afrikan që do të shoqërohet me temperatura rekord.Sipas parashikimeve, temperatura pritet të arrijë deri në 47 gradë celcius në Napoli dhe 46 në Sicili dhe Puglia.

Mediat vendase theksojnë se këto kushte meteorologjike mund të konsiderohen “historike”, me një valë të nxehti më ekstreme se ajo e vitit 2003.Në Italinë qendrore, në rajonet si Umbria, Toskana dhe rajoni më i gjerë i Romës, vapa do të jetë veçanërisht e dukshme, por pa arritur nivelin e Jugut. Sidoqoftë, është e mundur që kjo valë e të nxehtit afrikan në Italinë e Poshtme të zgjasë deri në dhjetë ditët e para të gushtit.

Next Post

Pasuritë e frikshme të gazetarëve shqiptarë, ja kush e kryeson listën e 14 me te pasurve

1-Blendi Fevziu, rroga mujore 37 mije euro, ka ne pronesi 11 apartamente, 3 Vila, aksioner ne qendren tregetare “Toptani”, agjenci turistike ne emer te gruas se tij, 3 automjetet te shtrenjta dhe 7.4 milione euro cash te shperndara ne 5 banka brenda e jashte vendit. 2-Arjan Cani, rroga mujore 18 […]