Enkelejd Alibeaj del i revoltuar nga selia e PD dhe ngre alarmin, ç’ka ndodhur?

admin

Enkelejd Alibeaj në një dkelaratë për mediat nga selia blu është ndalur sërish te zgjedhjet e 25 prillit duke akuzuar sërish regjimin Rama-Doshi që penguin ndryshimin e madh të vendit.DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ENKELEJD ALIBEAJ 25 prilli nuk kishte lidhje me demokracinë. Këtë e di shumica e shqiptarëve që panë me sytë e tyre se si regjimi Rama-Doshi pengoi ndryshimin. Këtë e evidenton edhe Asamableja Parlamentare e Këshillit të Europës. E cila, në raportin e saj të vëzhgimit, konfirmon elementët që çuan në masakrën zgjedhore të 25 prillit.

Sepse çfarë tjetër mund të jenë pohime si:“Zyrtarët abuzuan me pushtetin e funksioneve publike.”“Keqqpërdorim i burimeve të administratës”“Raportimet për blerje të votës, për ushtrim presioni ndaj votuesve, sidomos ndaj punonjësve të administratës publike për të votuar për partinë në pushtet.”?Veçse dëshmi të asaj që të gjithë njohim si masakra zgjedhore e 25 prillit…Përpos dënimit që delegacioni i Asamblesë bën ndaj këtyre akteve, si dhe thirrja ndaj autoriteteve për t’i dhënë fund këtyre parregullsive për të rritur besimin e zgjedhësve në proceset zgjedhore, raporti vendos theksin mbi një nga elementët më djallëzor të kësaj masakre. Atë të patronazhistëve dhe përdorimin e të dhënave personale të qytetarëve, “i cili, me fjalët e raportit, përbën një shqetësim serioz dhe që i bën votuesit vulnerabël.”Një vulnerabulitet që bëhet edhe më i prekshëm për qytetarët kur, jo më larg se dje, një hetim që është vetëm në fillesat e tij, zbuloi se zjarrëfikësi i bashkisë së Tirnaës nuk ishte vetëm koka e trafikut të drogës, por edhe një nga patronazhistët e Partisë Socialiste.

Next Post

Më në fund Ministrja jep lajmin e madh ”Dy vite e pritëm këtë ditë..

Italia do të heqë detyrimin e mbajtjes së maskës në ambientet e jashtme duke filluar nga 28 qershori, sipas një njoftimi nga ministri italian i shëndetësisë Roberto.Nga 28 qershori, askush nuk do të mbajë më maska në ambientet e jashtme,” njoftoi Speranza, Por maska do të jetë e detyrueshme në […]