Brataj ka folur per vaksinen ai thot se vaksina ste mbron…

admin

Skënder Brataj thot se qytetarët jan diziformua nga nga persona jo profesionistë që po ndikojnë tek qytetarët e prekur nga Covid-19 që të mos kërkojnë ndihmë mjekësore dhe të mos vaksinohen.Por në fakt këto ditë kemi pasur humbje jete të personave të vaksinuar me dy doza . Vaksina nuk mbron […]

Kjo kategori personash qe nuk kan mar vaksinen nuk do lejohen….

admin

Të gjithë punonjësit e institucioneve publike, si dhe personeli i ndërmarrjeve publike në pronësi të Qeverisë apo komune, nga nesër duhet të posedojnë certifikatën e vak sinimit.Sipas vendimit të Qeverisë, ata persona përveç certifikatës së vak sinimit mund tëhyjnë në ambientet e punës edhe me teestin jo më i vjetër […]

Rriten rastet me covid-19 ne 24 oret e fundit ne vend

admin

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:Janë kryer 5544 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 740 qytetarë, në këto bashki:252 raste në Tiranë, 51 në Fier, 45 në Shkodër, 35 në Durrës, 33 në Sarandë, nga 30 raste në Lushnje, Lezhë, 23 në […]

Vendosen rregulla te tjera anti-covid duke filluar nga e hena

admin

Qeveria Rama ka vendosur rregulla të reja për shkak të pandemisë ku javët e fundit janë rritur rastet me variantin e ri.Duke filluar nga ditën e hënë (data 6 Shtator), qytetarët të cilët hyjnë në Shqipëri nga të gjitha pikat kufitare duhet të plotësojnë një nga këto tre kushte: pasaportën […]

Situata e covid-19 ne 24 oret e fundit ne vend

admin

Janë kryer 4063 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 905 qytetarë, në këto bashki:200 raste në Tiranë, 158 në Shkodër, 43 në Durrës, 39 në Korçë, 36 në Kavajë, nga 33 raste në Vau i Dejës, Vlorë, nga 26 raste në Sarandë, Krujë, 25 në Fier, 22 […]

A rrezikohen personat e pavaksinuarit nga varianti Delta

admin

Megjithatë, personat që nuk kanë marrë vaksina kanë shumë më shumë mundësi të bien në kontakt me virusin.Personat e vaksinuar, por të infektuar me variantin Delta të koronavirusit, mund ta bartin virusin te të tjerët, mirëpo periudha e bartjes është më e shkurtër. Vaksinat janë tejet efektive edhe kundër variantit […]

Pellumb Pipero jep lajmin e mir per shqipetaret

admin

Tani mjeku Pellumb Pipero thotë se ka ardhur koha te lehtesohen masat. Pipero tregon se tek ko vi d, po trajtohen 33 pacientee, shifeer shumë e ulet në krahasim me muajt e që lamë pas. Situata është mjaft e qete, incidenca ditoree e rasteve të reja të infe’ ktuara është […]